Web 3.0 – новий етап розвитку Інтернет. Він охоплює інфраструктуру системи і застосунки. Концепція Web 3.0 виникла ще в 90-ті роки минулого століття. Сучасні Web3-додатки складаються з елементів:
Децентралізовані автономні організації (ДАО);
блокчейн;
криптовалюта;
надійна система зберігання даних;
суверенна ідентичність (SSI);
метавсесвіти;
NFT та ін.
Web 1.0 - перший етап розвитку Всесвітньої мережі. Він складався з статичних вебсайтів, доступних тільки для читання. У версії Web 2.0 з'явилися інтерактивні платформи, соціальні мережі та хмарні сервіси. Завдяки їй розповсюдились і розважальні платформи, а їх користувачі змогли отримувати вигідні пропозиції, наприклад, 300 грн за реєстрацію в казино.
Відмінність Web 3.0 включає підвищену децентралізацію в зборі, збереженні та застосуванні даних. Додатки Web 3.0 можуть використовувати:
Блокчейн;
IPFS;
смартконтракти;
віртуальну та альтернативну реальність;
криптовалюти;
NFT;
управління ДАО.
Активно використовують штучний інтелект для персоналізації досвіду користувачів.
Web 3.0 – еволюція світової мережі, яка акцентує на децентралізації, забезпечуючи свободу від різних обмежень та цензури . Вона є ефективною бізнес-моделлю без ієрархічних структур та класичних фінансових інструментів.
У індустрії криптовалют налічується велика кількість проєктів, які є складовою частиною Web3:
Siacoin (SC);
Filecoin (FIL):
Filecoin є Storj (STORJ);
Все це масштабні «маркетплейс» для децентралізованого зберігання інформації. Є аналогами централізованих хмарних сховищ. Об'єднують системи комп'ютерів, що здають в оренду вільне місце на дисках;
Є проєкти, що надають систему структурування та пошуку контенту:
The Graph (GRT): децентралізований протокол індексації отримання із блокчейнів інформації (аналог пошукової системи). Групує інформацію з окремих мереж у "підграфи", доступ до яких отримується через API;
Polkadot: платформа для Web3 і децентралізованих додатків. Надає можливість створювати блокчейни (парачейни), які взаємодіють в межах окремої екосистеми;
Ethereum: ключова платформа для децентралізованих застосунків. Її сервіс Ethereum Name Service дозволяє створювати доменні імена, прив'язані до адрес в мережі.
Ідея Web 3.0 привертає увагу не лише криптопроєктів та стартапів, але й великі технокомпанії. У 2022 р. Google Cloud розпочала створення інструментів для блокчейн-розробників. Керівник Google Е. Шмідт одразу зацікавився концепцією Web3. YouTube також планує впровадження елементів Web3 у продукцію. Команда браузера Opera розвиває підтримку децентралізованих застосунків на нативному рівні.
Комментарии